środa, 30 września 2009

Cypr

Byłam na wakacjach. Mam dużo przemyśleń, ale jestem zbyt zmordowana, żeby teraz pisać. Idę spać, chociaż jest dopiero w pół do dwudziestej.
Napiszę tylko, co odkryłam w zakresie "wiedzy ogólnej o świecie". No więc, Cypr to jest i wyspa i kraj, tzw. Republika Cypryjska. Nie jest to Grecja, ani Turcja, no chociaż trochę tak. I ta Republika Cypryjska jest członkiem Unii Europejskiej!!!
No więc dokładnie to jest tak:
Cypr jest starym graczem na mapie świata. Według mitologii urodziło się tam paru bogów. Natomiast człekokształtni prowadzą tam aktywność już od 11 tysięcy lat, kiedy to zaczęli sobie cośtam zbierać wśród kamienistych wzgórz cypryjskich.
Potem wciskamy fast forward, przelatujemy rozmaite okupacje rzymskie, weneckie, tureckie, arabskie i brytyjskie i zatrzymujemy się dopiero w 1960 roku. Wtedy wyspa przestaje być kolonią brytyjską i powstaje Republika Cypryjska. Znów FF i lądujemy w roku 1974. Grecy dokonują na Cyprze zamachu stanu, a Turcy inwazji zbrojnej. Kotłuje się nieźle, w wyniku czego sytuacja robi się mocno zagmatwana. No bo teraz na wyspie występują 4 różne rodzaje terytoriów.
1. Republika Cypryjska, uznawana przez cały świat za kraj niezależny.
2. Część okupowana przez Turków, uznawana za terytorium należące do Turcji tylko przez samą Turcję.
3. Kawałeczki należące do Wielkiej Brytanii, gdzie Angole mają swoje placówki militarne.
4. Buforowa strefa należąca do ONZ pomiędzy częścią "grecką" a "turecką"
A teraz uwaga! 1 maja 2004 Cypr (chyba tylko ten uznawany, no nie?) wstępuje do Uni Europejskiej (data brzmi znajomo, co?).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz